Bolivya darbesine Türkiye’den tepkiler: CHP ve MHP sessiz

Zuniga’nın emriyle yönetim başkenti La Paz’daki Murillo Meydanı’na ağır silahlar ve birkaç zırhlı araçla giren askerler, halkı zorla alandan uzaklaştırdı. Hemen arkasından hükümet sarayını zırhlı araçlarla kuşatan onlarca asker, kapıları kırdı ve Zuniga’nın talimatıyla şiddet kullanarak içeriye girdi. Sarayın kapılarını kırmadan kısa süre önce gazetecilere açıklamada bulunan General Zuniga, “Yeni bir bakanlar kurulu olacak, devletimiz bu şekilde devam edemez. Vatanımızı kurtarmak istiyoruz. Devletin gücünü ele geçiren birkaç elitten bıktık artık. Demokrasiyi geri getireceğiz.” diye konuştu.

HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Halka ulusal seferberlik çağrısında bulunan Morales, demokrasinin savunulmasını ve Bolivyalılardan meydanlara çıkarak darbeye direnmelerini istedi.

Bu çağrıya uyan binlerce Bolivyalı, hükümet sarayının bulunduğu La Paz’daki Murillo Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

TÜRKİYE’DEN TEPKİLER

Başta Türkiye olmak üzere Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD, İran, Meksika ve Şili de başarısız darbe girişiminin ardından açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Bolivya’da hükümete yönelik “darbe girişimi olduğuna dair haberlerden” derin endişe duyulduğunu bildirmişti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Demokratik prensiplerimiz gereği, Bolivya’da demokratik düzeni ve seçilmiş hükümeti destekliyoruz. Bolivya halkının demokratik iradesinin yanındayız.” ifadesini kullandı.

SOYLU’DAN MESAJ

Süleyman Soylu da Bolivya’daki darbe girişimine tepki gösteren paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan örnekler verdi.

Soylu şunları kaydetti:

“Emperyalizme karşı iki darbe…

15 Temmuz’daki milli direnişimiz, demokrasiye ve milli iradeye nasıl sahip çıkılacağını tüm dünyaya gösterdi…

Ve dün Bolivya’da yapılmaya çalışılan darbe girişimi için de bir ilham kaynağı ve kurtuluş oldu.

Bolivya lideri, milleti sokaklara çağırdı ve darbe girişimi, cesur liderlerle ve milletle beraber püskürtüldü.

15 Temmuz ruhu ve cesareti, tüm dünyada darbelere karşı seçilmişlerin-seçenlerin çıplak elleriyle; silahları ve emperyalizmi yenebileceğinin ispatıdır.

Yaşasın demokrasi! Yaşasın Millet!

İyi ki varsın Recep Tayyip Erdoğan…”

DEM PARTİ KINADI

DEM Parti, “Bolivya’da devam eden askeri darbe girişimini kınıyoruz” başlıklı bir açıklama yayımladı.

CHP VE MHP SESSİZ

Bolivya’daki darbe girişimiyle ilgili CHP ve MHP’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir